wtorek, 15 stycznia 2019

Rys Historyczny Arteterapii.

Cześć,

Dzisiaj postaram się przybliżyć rys historyczny oraz początki arteterapii w Europie.
Zaczynając do początku arteterapia jako samodzielna dyscyplina wyodrębniła się z połączenia:
sztuki i psychiatrii.
Po raz pierwszy pojęcia arteterapii (Art. Therapy) użyto w 1942 roku w Wielkiej Brytanii.
W latach 40, jak i bezpośrednio po wojnie wielu artystów zgłaszało się do pomocy w rehabilitacji w szpitalach bądź domach seniora. Następnie terapeuci byli zatrudniani na różnych stanowiskach i dążono do uznania zawodu. Posługując się artykułem chciałbym przytoczyć:

"Silnym bodźcem do kontynuowania starań o uznanie zawodu arteterapeuty było uruchomienie we wczesnych latach 70. licznych kursów podyplomowych oraz działalność Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów (BAAT) Cel został osiągnięty w roku 1982, gdy Studia Podyplomowe "Arteterapia" uznane zostały przez Departament Zdrowia za kurs kwalifikacyjny dla osób zatrudnionych w Ministerstwie Zdrowia. Obecnie kursy kwalifikacyjne w dziedzinie arteterapii są prowadzone (lub zatwierdzane) przez uniwersytety , wymagają akredytacji Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów i wpisania do Rejestru Państwowego Zawodów Paramedycznych (pomocniczych w medycynie). W marcu 1997 roku powstał Rejestr Państwowy Arteterapeutów, a wpisani doń arteterapeuci posługują się tytułem informującym o zarejestrowaniu w tym rejestrze (State Registered Art. Therapist) .Bez wpisania do tego rejestru nie można prowadzić praktyki arteterapeutycznej. Nazwą zawodu jest arteterapia, a uprawiana w jego ramach praktyką - artetepsychoterapia."

W Polsce istnieje także możliwość studiów w tym zakresie co już przytaczałem w moim poprzednim blogu.

niedziela, 13 stycznia 2019

Odkryj kolory

Chciałabym dziś przedstawić wam jedna z technik pracy jaka możemy wykorzystać w arteterapii.Potrzebne mam będą do tego:
- olejowe pastele
- czarna farba plakatowa
- kartka A4
- pędzelek, woda w kubeczku

Zamalowujemy całą kartkę pastelami na jasne kolory. Może to być zrobione po ukosie, pionowo, poziomo itd, ważne żeby cała kartka była zamalowana. Następnie tą samą kartkę zamalowujemy dokładnie czarną farbą tak, aby żaden z kolorów nie prześwitywał. Gdy już to zrobimy odwracamy pędzel na drugą stronę i rysujemy nim jakiś obrazek. W ten sposób zcieramy czarną farbę i odkrywamy kolory uwięzione pod nią. Oto jedna z prac, które otrzymaliśmy.

Miłej zabawy i pozdrawiam
Agnieszka

sobota, 12 stycznia 2019

Coś z niczego.

Witajcie :)

Dzisiaj przedstawię wam, jak w prosty sposób można stworzyć prace plastyczną wykorzystując to co mamy pod ręką.

Ja na przykład stworzyłam jesienny las, wykorzystując suche liście, fusy z saszetki z herbatą, które posłużyły za ziemie, słońce ozdobiłam ziarnkami gorczyc. Tło pomalowałam farbą. Nieśli nie macie kleju nie przejmujcie się, możecie łatwo stworzyć klej w domowych warunkach z mąki i wody. Wystarczy je wymieszać razem, aż masa będzie się kleić, następnie dodać farbę w takim kolorze jaki chcemy wykorzystać w pracy, tak oto otrzymamy dwa w jednym, farbę z klejem, która przytrzyma to co chcemy przykleić.

Tak prezentuje się moja praca

W ten o to sposób chce wam pokazać jak nie wiele trzeba by stworzyć coś ciekawego. A wykorzystać możemy naprawdę wszystko, przyprawy, liście, herbatę, kawę, zboże czy nawet suszone grzyby.  Także spróbujcie sami, wykonać swoje prace.

Pozdrawiam
Iwona



wtorek, 8 stycznia 2019

Dobra zabawa:)


  Hej,

          Ostatnio różne formy terapii są w modzie- arteterapia również. Chciałabym wspomnieć dzisiaj o tym, że nie zawsze z podopiecznymi wyjdą nam dzieła sztuki. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Uśmiech i radość dzieci powoduje ich rozwój emocjonalny, a kolory i barwy pomagają w uzyskaniu radości tej spontanicznej radości. Czasami prace, które będziemy wykonywali z podopiecznymi będą sprawiały trudności i co ważne: TRZEBA ICH WSPIERAĆ I WSPOMAGAĆ  naszą dłonią po prostu poprowadzić. Co z tego, że gdzieś coś będzie się odklejało czy uzupełnianie konturu zostanie przekroczone czerwonym kolorem poza linię. Liczy się praca i trening. Może czasami warto zrobić jakąś kolorową mozaikę, a nie tylko prace "idealne"? :)

 Pozdrawiam,
Milena

niedziela, 6 stycznia 2019

Czy oceniać ?

Hej ;)


Dzisiaj chce poruszyć kwestie czy wytwory naszych podopiecznych powinny być poddawane ocenie. Bowiem arteterapia w szkołach specjalnych często pełni formę odrębnego przedmiotu szkolnego, co automatycznie nasuwa pytanie, czy powinno się z tego przedmiotu stawiać oceny.



Jedna z nauczycielek prowadzących takie zajęcia, powiedziała mi, że na jej zajęciach uczniowie mają się czuć swobodnie,  bez czucia presji, że są poddawaniu ocenie, mają się wyciszyć oraz rozwijać kreatywność na własny sposób.

Uważam, że podobnie powinno być w szkołach ogólnodostępnych, na lekcjach plastyki chociażby. Uczniowie nie powinni być oceniani za wytwór swojej wyobraźni, gdyż każdy ma inny punkt widzenia. Przykładem jest tutaj popularne zadanie w szkłach gdzie dzieci słuchają z zamkniętymi oczami danego utworu,  a następnie wykonać rysunek tego co sobie wyobraziły. Moim zdaniem ciężko jest oceniać takie prace. Tym bardziej że często taka ocena może źle wpłynąć na samoocenę ucznia.



To tyle na dziś, tymczasem sami sobie odpowiedzcie, czy watro oceniać?




Pozdrawiam
Iwona

czwartek, 3 stycznia 2019

Paper maché



Możemy zaproponować podopiecznemu zrobienie maski lub innej płaskorzeźby z masy plastycznej. Przepis na masę: Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego moczymy w wodzie i rozdrabniamy palcami. Odciskamy i wkładamy do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być mniej niż mokrego papieru. Całą masę dokładnie wyrabiamy ręką, rozcierając kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia. Gotową maskę lub figurkę suszymy aż stwardnieje, można ją później pomalować.

wtorek, 1 stycznia 2019

Arteterapia jako kariera zawodowa.

Cześć, dzisiaj zajmiemy się omówieniem Arteterapii jako ścieżki zawodowej. Na wielu uczelniach w Polsce istnieje taki kierunek. Są to studia kształcące studentów w kierunku wspierania osób potrzebujących.

Jakie przedmioty maturalne są potrzebne ?  

Przy rekrutacji na arteterapię na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, jeden przedmiot do wyboru spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna.

Na co składa się zdobyta wiedza ? 

Wiedza na tym kierunku jest bardzo szeroka i czerpie z wielu dziedzin jako specjalista Arteterapii powinieneś posiadać wiedzę z:
  • rozpoznawania i korygowania poprzez sztukę dysfunkcji psychicznych
  • poszerzania i wykorzystywania umiejętności interpersonalnych w pracy z pacjentem
  • metod terapii przez sztukę
  • historii sztuki
  • pracy w grupie
  • pracy z różnymi grupami wiekowymi
  • animacji działań artystycznych
  • muzyki i choreografii
  • rękodzieła i jego wykorzystania w terapii
  Gdzie można znaleźć zatrudnienie ? 
  • pracownik placówek resocjalizacyjnych i ośrodków wychowawczych
  • prowadzący warsztaty w pracowniach artystycznych
  • pracownik hospicjów i domów opieki
  • samodzielny terapeuta
  • pedagog szkolny
  • nauczyciel plastyki/muzyki/sztuki
 Podsumowując moim zdaniem studia z Arteterapii mogą pozwolić ludziom uzdolnionym artystycznie spełniać się w swojej pasji jak i zawodzie.

Michał 

O nas

Zaczynamy

Cześć wszystkim :) Witajcie na naszym blogu, na którym poruszać będziemy zagadnienia z zakresu arteterapii. Może najpierw kilka słów ...